Wielu specjalistów zastanawia się nad korzyściami umieszczania elementów ceramicznych w samochodach i innych maszynach.
To stosunkowo nowe odkrycie przyczynia się do licznych spekulacji nad sensownością budowania łożysk ceramicznych i skutecznością ich działania. Naukowcy myśleli, że wiedzą wszystko o łożyskach i tu się mylili. Nie wszystko zostało odkryte.
Twórcy łożyska ceramicznego dowodzą jego niezawodności. Twierdzą, że wykonanie danego elementu z proponowanego przez nich materiału, umożliwia przedłużenie żywotności składników z nim współpracujących, a w rezultacie całego urządzenia. Przekonują, że zastosowanie ceramiki w budowie łożysk rozwiązuje problem zużywania się części i niweluje konieczność ich ciągłego wymieniania.
Budowa i zalety łożyska.
Według konstruktorów, ceramika stwarza szereg nowych rozwiązań, które dotychczas były niemożliwe do osiągnięcia. Jednym z przykładów staje się zastosowanie łożysk tocznych w niskich i wysokich temperaturach, bez użycia smaru. Tak zbudowane łożyska będą odporne na korozje i szkodliwą działalność czynników chemicznych. W ten sposób łożyskowanie stanie się jeszcze bardziej stabilne.
Inne rodzaje łożysk.
Mechanicy są zainteresowani łożyskami hybrydowymi, które mają niedługo zastąpić tradycyjne łożysko stalowe, a to w wyniku rozległych korzyści, jakie wynikają z ich zastosowania. Ceramiczne mechanizmy mają pracować kilkakrotnie razy dłużej, rzadziej się psuć i zużywać mniej energii niż ich dotychczasowe odpowiedniki.
Więcej o łożyskach.
O łożyskach ceramicznych wiadomo już dużo, wiele też można znaleźć na stronie www.metalmarket.com.pl. Cechuje wysoka wytrzymałość na korozję, co znaczy, że mogą być wykorzystywane do pracy z kwasami. Wysoka lub niska temperatura (od -50 do +350) nie zakłóca rytmu wykonywanych przez nich czynności. Elementy konstrukcyjne są niemagnetyczne, dlatego umożliwiają pracę w polu magnetycznym i nie zakłócają podejmowanych działań. Urządzenia produkowane z ceramiki są trwałe i odporne na ścieranie, bowiem zawierają dwutlenek cyrkonu, azotek krzemu i węglik krzemu. Ponadto nie wymagają smarowania, a zawarte w nich substancje (wspomniany wcześniej cyrkon i azotek krzemu) stają się doskonałymi izolatorami.
Łożysko i jego zalety.
Z powyższej analizy wynika, że łożysko ceramiczne wyprzedza swoich poprzedników. Znajduje zastosowanie w ekstremalnych warunkach i nie poddaje się czynnikom zewnętrznym, przez co są trwalsze i wytrzymalsze od tradycyjnych łożysk stalowych. Może dopiero co odkryte łożyska ceramiczne staną się łożyskami przyszłości. Łożyska trwałe i nie zużywające się, oto przyszłość mechaniki.